ŠTRBSKÝ GEPARDÍ a ŠTRBSKÝ GEPARDÍ REX - Nové slovenské národné plemená králikov
Vložené 28.02.2020
História
Štrbský gepardí králik a štrbský gepardí rex boli vyšľachtené chovateľmi z podtatranských obcí Štrba a Spišské Tomášovce. Pri šľachtení boli použité plemená saténový králik červený, dalmatínsky strakáč čierny a čierno-žltý. Snahou chovateľov bolo vyšľachtiť králiky s kombináciou dvoch kresieb - plášťovou a dalmatínskou s redukovanou japonskou strakatosťou, kde na farebnom plášti sú škvrny ako má dalmatínsky strakáč. Plemeno štrbský gepardí králik bolo uznané na CV zvierat v Nitre 3. 12. 2015 a za jeho vznikom stoja chovatelia Pavel Blaško a Michal Britaňák. O rok neskôr sa podarilo uznať aj krátkosrstú rexovitú formu - štrbského gepardieho rexa.
Genotyp štrbského gepardieho králika
AA bjbj CC DD gg Kk - čierno-žltý
Štrbský gepardí rex má rovnaký genotyp s tým rozdielom, že rex má na konci genetického vzorca rex rex.
Štrbský gepardí rex.
Mesačné prírastky živej hmotnosti
mesiac 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
kg 0,45 0,9 1,4 1,9 2,4 2,7 3,0 3,5
Pozície pre posudzovanie exteriéru a bodovacia stupnica:
1. Hmotnosť 10 bodov
2. Tvar 20
3. Typ 15
4. Hustota, dĺžka a štruktúra srsti 20
5. Kresba 20
6. Farba 10
7. Starostlivosť a zdravie 5
Spolu 100 bodov
Popis
Štrbské gepardie králiky majú telo mierne zavalité, valcovité s výborným osvalením panvovej partie, na primerane silných končatinách. Hlava má byť mohutná pri oboch pohlaviach. Ušnice sú pevné, vzpriamené, dobre osrstené, lyžičkovito otvorené, na koncoch pekne zaoblené s dĺžkou 10 – 12 cm. Plemeno sa radí medzi stredné plemená u ktorých sa okrem estetiky vyžaduje aj jatočná úžitkovosť. Srsť je pomerne hustá, pružná s výrazným leskom a s bohatou podsadou. Ideálna dĺžka srsti je 2,5 - 3,0 cm.
Najzaujímavejšou časťou tohto plemena je kresba
Pozostáva z kombinácie dvoch kresieb - plášťovej a japonskej, ktorá je modifikovaná z pruhov na jednotlivé škvrny, podobné ako pri dalmatínskej kresbe. Plášťová kresba je rovnaká ako u meklenburského strakáča. Na plášti sú čo najrovnomernejšie rozmiestnené čierne škvrny pripomínajúce kresbu geparda. Na hlave, ušniciach môžu byť menšie, ideálne sú ostro ohraničené a čo najokrúhlejšie. Optimálna veľkosť škvŕn je rovnaká ako pri dalmatínskej strakatosti.
Farba základu tela je biela, farba plášťa žltočervená, pričom svetlejšiemu odtieňu dávame prednosť a farba kresbových znakov je čierna. Farba podsady v plášti je o niečo svetlejšia ako krycia farba, v mieste kresbových znakov sivomodrá. Oči sú tmavohnedé, pazúriky biele.
Prípustné chyby
Pri posudzovaní štrbských gepardích králikov na výstave sú povolené menšie odchýlky od požadovaného typu tela, užšia hlava, tenšie, dlhšie resp. kratšie hrudné končatiny, mierne odchýlky od dĺžky ušníc.
V pozícii srsť sú povolené mierne odchýlky od predpísanej dĺžky srsti, srsť mierne redšia, mäkšia alebo hrubšia srsť, mierne prerastené pesíky.
Pri posudzovaní kresby sú tolerované králiky s veľmi bohatou kresbou, mierne zliatou kresbou čiernych znakov. Tiež je tolerovaná mierne nerovnomerná kresba, menšie miesta bez kresbových znakov. Znaky menšie ako 0,5 cm a väčšie ako 3,0 cm. Ojedinelé biela chĺpky v kresbe, žltkastý alebo sivastý nádych bieleho základu. Svetlejšia podsada. Menšie odchýlky od stanovenej farby očí. Pigmentované pazúriky.
Štrbský gepardí králik. Štrbský gepardí rex saténový.
Neprípustné chyby sú:
● veľké odchýlky od požadovaného typu tela (výluka)
● výrazne plazivý postoj (výluka)
● úzka a dlhá hlava(výluka)
● ušnice kratšie ako 9,0 cm a dlhšie ako 13,0 cm (výluka)
● srsť skoro bez podsady (výluka)
● chýbajúce alebo silne premnožené pesíky vytvárajúce závoj (výluka)
● mäkká silne splstnatená srsť (výluka)
● veľmi hrubá až drôtovitá srsť (výluka)
● väčšie odchýlky (viac ako 1,0 cm) od požadovanej dĺžky srsti (výluka)
● silne zliata kresba – zliate plochy prevažujú nad kreslenými (výluka)
● veľmi chudobná kresba – plochy bez kresby prevažujú nad kreslenými (výluka)
● náznak japonskej kresby (výluka)
● kresba silne premiešaná s bielymi chĺpkami (výluka)
● veľmi svetlá podsada (výluka)
● iná farba oči (výluka)
Cieľavedomosťou a chovateľskou šikovnosťou slovenských chovateľov vzniklo na Slovensku viacero veľmi zaujímavých plemien králikov. Niektoré sú stabilnými súčasťami slovenských, ale aj zahraničných výstav králikov, iné si svojich priaznivcov iba hľadajú. Až budúcnosť ukáže či a koľko chovateľov si nájde cestu ku gepardím králikom zo Štrby.
Text a foto MVDr. Peter Supuka, PhD.